Працівникам, яким пропонують роботу без укладання трудового договору з оплатою праці «у конверті» варто зважати на переваги офіційного працевлаштування:
- сплачені із заробітної плати страхові внески – це пенсія в майбутньому;
- страхові виплати в зв’язку тимчасовою непрацездатністю – це лікарняні, відпустка по вагітності та пологах;
- гарантії з боку роботодавця по дотриманню норм трудового законодавства – це оплачувані відпустки, охорона праці, встановлення тривалості робочого часу;
- можливість захисту законом прав і інтересів працівників, розгляд трудових спорів у судовому порядку;
- проходження обов’язкового медичного обстеження, навчання техніки безпеки, охорони праці, проведення інструктажів.
В порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи за фактичний допуск працівника до роботи без трудового договору, оформлення його на не повну ставку в разі фактичного виконання роботи цілий день і виплату заробітної плати в «конвертах» мають сплатити штраф у сумі 111 690 гривень за кожного працівника, по відношенню до якого скоєне порушення (абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Дана фінансова санкція
накладається на підприємство.
Крім того, ст.41 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність на керівника підприємства від 8500 грн. до 17000 грн. за фактичний допуск працівника без трудового договору. Таким чином, загальна сума штрафу за одного непрацевлаштованого працівника може скласти (111 690 грн. + 17 000 грн.= 128 690 грн.).
Офіційне оформлення працевлаштування є гарантією соціального захисту найманих працівників.
Водночас, для роботодавця – це репутація надійного партнера, що є запорукою процвітання бізнесу та примноження прибутку.