• Увеличить размер шрифта
  • Размер шрифта по умолчанию
  • Уменьшить размер шрифта
Головна Пенсійне забезпечення Пенсійне законодавство – працюючим пенсіонерам

Пенсійне законодавство – працюючим пенсіонерам

E-mail Печать PDF

 

       З 01 жовтня 2011 року набрав чинності Закон України “Про заходи щодо

 законодавчо­го забезпечення реформування пенсійної систе­ми” (далі — Закон 3668). Сьогодні ми порушимо деякі питання, які стосуються працюючих пенсіонерів.

          Нагадаємо, що згідно зі статтею 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон 1058) в редакції, що діяла до 1 жовтня 2011 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше, ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком. Таким чином, при зміні прожиткового мінімуму проводились перерахунки або основного розміру пенсії, або надбавки за понаднормативний стаж.

          На теперішній час кількість страхового стажу збільшено до: чоловікам - 35, а жінкам – 30 років. 

          1) Збережено право працюючих пенсіонерів на пе­рерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, на­бутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії (п. 4 ст. 42 Закону 1058).

          Перерахунок здійснюватиметься:

 

          а)  за наявності у пенсіонера не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього пе­рерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. У цьому випадку враховуватиметься заробітна плата (дохід), з якої обчислено пенсію. На бажання пенсіонера під час перерахунку пенсії може бути враховано також заробітну плату за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст.40 цього Закону (тоб­то можна здійснити перерахунок пенсії з урахуванням за­робітку, одержаного після призначення (попереднього перерахунку) пенсії). У цьому випадку заробітна плата визначатиметься із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який ураховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

          При перерахунку пенсії тільки з додаванням стажу застосовуються норми статті 28 в редакції Закону 1058 до 01.10.2011 (для визначення мінімальної пенсії за віком та відповідного підвищення пенсії за понаднормативний страховий стаж застосовуються базові величини необхідного страхового стажу для жінок - 20 років, а для чоловіків — 25 років).

        В ра­зі перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної після призначення (попереднього перерахун­ку) пенсії, будуть застосовуватися норми ст.28 Закону 1058 в редакції з 01.10.2011 року ( для визначення мінімальної пенсії за віком та відповідного підвищення пенсії за понаднормативний страховий стаж застосовуються базові величини необхідного страхового стажу для жінок - 30 років, а для чоловіків —35 років).

       Доцільність перерахунку пенсії з урахуванням стажу або  стажу та заробітної плати, одержаних після призначення (попе­реднього перерахунку) пенсії, потрібно визначати в кож­ному конкретному випадку. 

         б) якщо застрахована особа після призначення (пере­рахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (по­переднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію; 

          в) якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до ч. 1 ст.28 цього Закону (тобто не менш як 35 років - чоловікам і 30 років — жінкам), за його заявою проводиться відповід­ний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. 

          Звертаємо увагу, що порядок перерахунку пенсії, пе­редбачений п.4 ст.42 Закону 1058, не поширюватиметься на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли загальновстановленого пенсійного віку.

           2) Змінено порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам у зв'язку із зміною прожиткового міні­муму дня непрацездатних осіб.

Крім того, відповідно до п.3 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не перераховується у зв’язку із зміною величини прожиткового мінімуму розмір пенсії працюючим пенсіонерам, а також тим пенсіонерам, які провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Таким особам після звільнення з роботи або припинення такої діяльності буде проведено перерахунок пенсії з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

         Особам, яким призначено пенсію з 01.10.2011 року за Законом "Про державну служ­бу" та прирівняних до нього Законів,  Законом України "Про нау­кову і науково-технічну діяльність" передбачено, що виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), у період роботи на посадах, які надали право на призначення пен­сії в порядку та на умовах, передбачених цими законами, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Зако­ну України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а після звільнення з таких посад — у розмі­рі, обчисленому відповідно до цих законів.

          Цей порядок виплати пенсії не поширюються на пенсіонерів, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштува­лися на роботу до набрання чинності цим Законом.

          У разі працевлаштування осіб, яким достроково призначена пенсія згідно із статтею 26 Закону України “Про зайнятість населення”, статтею 12 Закону України “Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого чет­вертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему” і статтею 21 Закону України “Про основні засади соці­ального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” в період до досягнення пенсійного віку, встановленого відповідним законом, виплата пенсії припиняється.

          Увага - інвалідам!  Якщо особа після призначення пенсії по інваліднос­ті продовжувала працювати та набула не менш як 24 мі­сяці страхового стажу після призначення (попередньо­го перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, в разі переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком уперше застосовується середня заробіт­на плата (дохід), визначена ч.2 ст.40 цього Закону для призначення пенсії.

          Тобто, тільки в разі переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (за дотримання зазначених вимог) за­робітна плата для обчислення пенсії буде визначатися з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в се­редньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календар­них роки, що передують року звернення за призна­ченням пенсії за віком (ця норма набула чинності з 01.01.2012 року,  до цього часу за рік, що передує року звернення за переведенням).

          З урахуванням викладеного, для запобігання переплат пенсійних коштів, пенсіонери, виплата загального розміру пенсії яких або її окремих  складових залежить від факту працевлаштування, повинні своєчасно повідомляти органи Пенсійного фонду про вступ на роботу. Утримання надміру виплачених сум пенсій здійснюється згідно із статтею 50  Закону України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

 

Начальник відділу з призначення пенсій управління ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Корнєва Г.І.

 

Обновлено 17.11.2014 15:20  

Мова

English Russian Ukrainian
.
Баннер
.

Афіша ПК ім. Т.Г.Шевченка:

 

Довідки за тел. 2-16-31.

 

             Проєкт першої леді

               Олени Зеленської

     "Довідник безбар’єрності"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Все відео:

.
.

Ізмаїл у цифрах:

 З 4 по 11 жовтня у м. Ізмаїл народилося 15 малюків -  7 дівчинок (з них одна двійня) та  8 хлопчиків 

 

Сейчас 332 гостей онлайн
Просмотры материалов : 13935282

Пошук по сайту

Баннер
Баннер

Для громадян з порушенням слуху

Баннер

Безоплатна правова допомога

Баннер

Головна Пенсійне забезпечення Пенсійне законодавство – працюючим пенсіонерам