Роз’яснює начальник управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області Надоленко Ірина Олександрівна:
На початку грудня 2014 р. жінці виповнюється 55 років. Чи може вона ще в цьому році скористатися правом на призначення їй дострокової пенси? Куди їй треба звернутися за призначенням пенсії і чи є обов'язковою умовою звільнення з роботи? Який стаж потрібно для цього мати? На скільки відсотків буде зменшено розмір достроково призначеної пенсії?
Якщо через рік після призначення дострокової пенсії жінка працевлаштується, що буде з призначеною пенсією, чи треба буде її повертати?
Який показник середньої зарплати буде зараховуватися в разі дострокового призначення у грудні 2014 р. пенсії?
Жінка через рік після призначення їй дострокової пенсії працевлаштувалася і звернулася вже за пенсією за досягнення загальновстановленого пенсійного віку. Чи буде застосовуватись для цього перерахунку новий показник середньої зарплати, такий, як і для її однолітків, які звернулися за пенсією вперше? Чи зарахують до її стажу ті місяці, що вона відпрацювала після дострокового виходу на пенсію?
Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) передбачено, що жінки, які народилися в період з 1 жовтня 1959 р. до 31 березня 1960 р., мають право на пенсію за віком після досягнення 58 років шести місяців.
Проте до 1 січня 2015 р. вони можуть скористатися правом виходу на дострокову пенсію за досягнення віку 55 років.
Для цього слід обов'язково мати 30 років страхового стажу та під час отримання дострокової пенсії не працювати до досягнення віку 58 років шести місяців.
У цьому разі розмір пенсії, обчислений від страхового стажу та заробітку (із забезпеченням мінімальним розміром пенсії), з урахуванням доплати за понаднормовий стаж буде зменшено на піввідсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Таке зменшення розміру пенсії буде застосовуватися протягом усього періоду одержання пенсії незалежно від її виду. У разі призначення пенсії цій жінці у грудні цього року її пенсію буде зменшено на 21 %.
Під час призначення пенсії буде застосовано показник середньої заробітної плати в країні за 2011-2013 рр. - 2700,98 грн. (за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за ст. 40 Закону). Пенсія за віком призначається довічно, тому за досягнення цією жінкою загальновстановленого пенсійного віку (58 років шість місяців) показник середньої заробітної плати в країні, який уже застосовано для обчислення розміру її пенсії, не буде переглянутий.
Чи підлягатиме дострокова пенсія перерахунку у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму?
Так. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, ця пенсія також буде перераховуватися. Але й перерахований розмір пенсії за віком буде зменшуватися на вже встановлені відсотки за достроковий вихід на пенсію (у нашому випадку - на 21 %).
Якщо після призначення дострокової пенсії за віком, але до досягнення віку, передбаченого ст. 26 Закону, жінка працевлаштується, вона повинна обов'язково про це повідомити орган Пенсійного фонду, який нараховує пенсію. Виплату дострокової пенсії на час роботи буде припинено.
Після досягнення віку, передбаченого ст. 26 Закону, відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, буде переглянутий (у бік зменшення) з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, який було набуто в період роботи після дострокового виходу на пенсію.
А цей стаж донарахують за досягнення пенсійного віку?
Частиною 4 ст. 42 Закону визначено порядок проведення перерахунку пенсії, якщо після її призначення особа продовжує працювати. Такий перерахунок провадиться через кожні два роки. Тому цей страховий стаж донарахують на підставі поданої жінкою заяви, яку вона має подати до Пенсійного фонду України за місцем одержання пенсії через два роки після призначення їй пенсії.
Чи є можливість повернути той відсоток, на який зменшено розмір пенси?
Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, може бути переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо жінка після досягнення віку, передбаченого ст. 26 Закону, продовжить працювати і відмовиться від одержання пенсії.
А якщо пенсія за віком, зменшена на 21%, буде менш ніж прожитковий мінімум, установлений для непрацездатних осіб?
У такому разі за постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 265 буде надано щомісячну державну адресну допомогу до пенсії в сумі, що не вистачає до 949 грн. Проте така допомога встановлюється, якщо щомісячний розмір пенсійної виплати особи (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 949 грн.
Ще пам'ятаємо, що жінкам, які народилися в період до 31 грудня 1961 р., після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до ст. 27 Закону, в розмірі 2,5% за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку. Отже, в разі призначення дострокової пенсії жінка втрачає право на таке підвищення до пенсії. У нашому випадку для цієї жінки - 17,5% пенсії, яку б їй призначили у 2018 р. від стажу та заробітку.
Куди звертатися із заявою на призначення пенси?
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованою в Мін'юсті України 27.12.2005 р. за № 1566/11846, заява про призначення пенсії непрацюючим особам подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у місті та районі за місцем проживання (реєстрації).
В управлінні ПФУ в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі працює постійно діюча телефонна лінія за номером 5-92-25, звернувшись на яку можливо отримати консультації з питань пенсійного забезпечення. Прийом та обслуговування громадян ведеться щодня відповідно графіку роботи управління.