Протягом 2015 року тема змін у законодавстві та впливу їх на розмір пенсійної виплати не раз порушувалася в засобах масової інформації.
Проте громадян і далі цікавить питання, чому в одних розмір пенсійної виплати підвищується або залишається незмінним, а в інших навпаки - зменшується.
Пояснення дає заступник начальника управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області Олена Лєщєва
- Олено Федорівно, багатьох громадян хвилює питання - чи зміниться розмір пенсійної виплати у разі працевлаштування на роботу?
- При призначенні або перерахунку пенсії кожен пенсіонер підписує заяву про зобов'язання повідомляти органи Пенсійного фонду про дані, що стосуються зміни статусу пенсіонера, протягом десяти днів з того моменту, як ці дані змінилися. Цей обов'язок передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Нажаль окремі громадяни, що отримують пенсійні кошти, не вважають за потрібне при відкритті підприємницької діяльності, працевлаштуванні на роботу чи звільненні з роботи повідомляти органи Пенсійного фонду за місцем проживання, вважаючи, що це не істотно. Необхідно зрозуміти, що цей факт може вплинути на рівень пенсійного забезпечення, а саме призвести до зменшення розміру пенсії в разі отримання надбавки на утриманця до 18 років, індексації, пенсії за інвалідністю в розмірі пенсії за віком та підвищень, які встановлюються виключно непрацюючим пенсіонерам. І надалі неповідомлення або невчасне повідомлення про дані щодо зміни статусу пенсіонера може призвести до накопичення значних безпідставно одержаних сум пенсій, які доведеться відшкодовувати.
-Чи впливає на розмір пенсійної виплати той факт, що потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання одночасно із пенсією виплачується щомісячна грошова сума, яка компенсує відповідну частину втраченого заробітку?
- У разі коли особа в органі Пенсійного фонду отримує пенсію та одночасно в органі Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань щомісячну грошову суму, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, в першу чергу індексується щомісячна грошова сума в межах прожиткового мінімуму (на сьогодні 949 гривень), встановленого для осіб, які втратили працездатність (якщо особа не працює). Якщо сума проіндексованоі страхової виплати більша ніж 949 гривень, пенсія в органі Пенсійного фонду індексації не підлягає. Також хочу звернути увагу, що працюючим, в тому числі і тим особам, які отримують страхову виплату у вищезазначеному Фонді, в першу чергу індексується оплата праці, страхова виплата, а потім пенсія.
НАПРИКЛАД:
Розмір пенсії в червні 2015 року складає 1300 гривень. Розмір проіндексованої страхової виплати у червні 2015 року – 1100 гривень. Оскільки сума 1100 гривень перевищує суму 949 гривень, пенсія індексації не підлягає.
- Чи вплинули на розмір пенсійної виплати зміни в Податковому кодексі?
- Якщо торкнутися змін з 1 січня, то ті пенсіонери (незалежно від факту роботи – «працюючий» чи «непрацюючий»; незалежно від того, є інвалідом чи ні, або учасником бойових дій чи ні), які отримують пенсію вище 3654 гривень, уже відчули це, оскільки змінами в Податковому кодексі передбачено утримання податку на доходи фізичних осіб із пенсій вище трьох мінімальних заробітних плат (тричі по 1218 -це 3654 гривні) в розмірі 15 відсотків від суми, яка перевищує цей розмір і 20 відсотків, якщо сума пенсії перевищує 10 мінімальних заробітних плат (десять по 1218 - це 12180 гривень). Також встановлюється військовий збір, ставка якого становить півтора відсотка від об'єкта оподаткування. Наголошую, що оподаткуванню підлягає пише різниця між пенсією та зазначеними сумами.
НАПРИКЛАД:
Розмір нарахованої пенсійної виплати в липні 2015 року складає 4200 гривень, де: пенсія – 4000 гривень, індексація - 200 гривень.
В даному випдку базою оподаткування є 546 гривень (4200 мінус 3654 – це546), для якої застосовується ставка 15 відсотків.
Сума податку на доходи фізичних осіб -81 гривня 90 копійок (15 відсотків від 546 гривень - це 81 гривня 90 копійок).
Сума військового збору - 8 гривень 19 копійок (півтора відсотка від 546 гривень – це 8 гривень 19 копійок).
Отож, загалом належить до утримання 90 гривень 9 копійок (81 гривня 90 копійок і 8 гривень 19 копійок - це 90 гривень 9 копійок).
Таким чином, розмір пенсії, який належить до виплати в липні 2015 року, складе 4109 гривень 91 копійку (4200 гривень мінус 90 гривень 9 копійок - це 4109 гривень 91 копійка).
- Кого торкнулися зміни в законодавстві з квітня 2015 року і як це вплинуло на розмір пенсійної виплати ?
- Зміни в законодавстві не обійшли стороною пенсіонерів, які працюють. У період від 1 квітня по 31 грудня 2015 року таким пенсіонерам виплата пенсії проводиться в розмірі 85 відсотків, але не менше, ніж півтора прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. На сьогодні ця мінімальна сума складає 1423 гривні 50 копійок.
Хочу відзначити, що ці обмеження не стосуються інвалідів першої та другої груп, інвалідів війни третьої групи і учасників бойових дій, осіб, на яких розповсюджується дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Цій категорії осіб (незалежно від виду пенсії і Закону, згідно з яким призначено пенсію) виплачується пенсія в повному обсязі, незалежно від факту роботи пенсіонерів і посад, які вони обіймають,
І наостанок хочу зазначити, що існує ще багато питань і нюансів, розгляд яких потребує особливої уваги. Наприклад: розмір пенсійної виплати може бути зменшено у разі надання недостовірних даних про стаж і заробітну плату, тощо; у разі припинення виплати надбавки на утриманця до 18 років; у разі зміни групи інвалідності; у разі перебування пенсіонера на повному державному утриманні (виплачується 25 або 50 відсотків призначеної пенсії; у разі проведення утримань згідно з виконавчими листами (штрафи, аліменти тощо).
Тому на всі питання щодо пенсійного забезпечення громадяни можуть отримати відповідь, звернувшись до органу Пенсійного фонду за місцем проживання.