• Увеличить размер шрифта
  • Размер шрифта по умолчанию
  • Уменьшить размер шрифта
Головна Пенсійне забезпечення Легальна робота і зарплата — гарантія соціальної захищеності

Легальна робота і зарплата — гарантія соціальної захищеності

E-mail Печать PDF

Відповідно до Конституції України людина, її життя та здоров’я, честь та гідність, недоторканість визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Кожна людина має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя тією роботою, яку вона вільно обирає, або, на яку вільно погоджується.

На превеликий жаль, при низькому рівні економіки та високих податках, більшість роботодавців економлять на оплаті праці своїх працівників та на нарахуваннях на неї. Дехто мінімізує витрати на оплату праці, дехто взагалі не укладає трудові договори із працівниками. В свою чергу, наші громадяни погоджуються на такі умови, бо вибір працевлаштування в них невеликий, можна роками стояти на біржі праці і не знайти роботи, яка б відповідала освіті, мала б достойну оплату і умови праці, гарантувала соціальну захищеність в разі втрати працездатності.

Що ж приховано за «тіньовою» зайнятістю та зарплатою «в конверті» крім зменшення витрат для роботодавця?

Небезпека «тіньової» зарплати, як і «тіньової» зайнятості полягає не стільки у тому, що бюджет недоотримує кошти,  не сплачуються відрахування до Пенсійного фонду, скільки в тому, що люди не матимуть змоги отримати пенсію, яка відповідає рівню їхньої реальної зарплати.

Отримання заробітної плати “в конверті” – це, перш за все, удар по пенсійним накопиченням громадян, а відсутність запису в трудовій книжці  зовсім позбавляє працівників страхового стажу. Адже нарахування  єдиного  внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування проводиться роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати. Крім того, у разі витрат на придбання (будівництво) житла, навчання або лікування громадяни, що отримують зарплату “в конверті”, не зможуть отримати кредити, або отримають зовсім інші суми, набагато скромніші.

У разі звільнення по скороченню штатів або ж при виникненні проблеми із здоров'ям, працівник не отримає компенсаційні виплати і оплату лікарняного листа. Вірніше вони проводитимуться тільки з розрахунку офіційної зарплати.

Погоджуючись на “тіньову” зайнятість, працівники повинні розуміти, що їх очікують ризики пов’язані з захистом своїх трудових прав та соціальним захистом у разі скрутних життєвих обставин.

Якщо людина працює “в тіні”, то від своєї необізнаності, байдужості і мовчазної згоди втрачає:

- при досягненні пенсійного віку трудову пенсію, а при роботі без належного оформлення –  весь трудовий стаж;

- відпускні за час щорічної відпустки і, відповідно, саму відпустку, що визначено законодавством України, грошову компенсацію за невикористану відпустку;

- у сумі допомоги по тимчасовій непрацездатності у випадку хвороби, а жінки - у сумі допомоги по вагітності і пологах (виплачується в мінімальному розмірі);

- суму індексації заробітної плати у зв'язку із зростанням цін;

- доплату за роботу в нічний час, за надурочні роботи і роботу у святкові дні;

- щомісячну компенсацію збитку у випадку трудового каліцтва або професійного захворювання, а також одноразову допомогу (у тому числі родині у випадку смерті працівника);

- вихідну допомогу (середньомісячну зарплату) при звільненні через скорочення штатів;

- допомогу по безробіттю, розмір якої залежить від офіційного заробітку;

- в разі трудового спору з роботодавцем будь-яку можливість повернути через суд належні суми заробітної плати, компенсації і взагалі висунути претензії роботодавцеві, тому що громадянин працює як нелегал та підтверджувальних документів про виконану ним роботу немає.

Отже, “тіньова” зайнятість по суті спрямована проти людини і проти держави.                       Наймані працівники  не повинні залишатись осторонь означених проблем. Для реалізації своїх трудових прав та забезпечення оптимального  рівня свого майбутнього працівники повинні вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору, а також регламентацію трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства. У разі відмови роботодавця кожен громадянин має право звернутися до компетентних державних органів за захистом своїх конституційних прав.

Використання роботодавцями нелегальної робочої сили або не оформлення трудових відносин з працівником – це порушення трудового законодавства, що передбачає адміністративну, фінансову та кримінальну відповідальність.

Закон України № 77-VIII від 28.12.2014 року вносить низку змін, спрямованих на стимулювання виведення заробітної плати з тіні та посилення відповідальності за порушення трудового законодавства щодо допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору та за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. 

Зазначений Закон та Закон України № 219-VII від 02.03.2015 знизили ставку єдиного соціального внеску, тобто зменшили податкове навантаження на фонд оплати праці. Починаючи з 1 січня 2015 року при нарахуванні заробітної плати чи винагороди за цивільно-правовими договорами ставки єдиного соціального внеску застосовуються з понижувальним коефіцієнтом, якщо платником виконуються одночасно такі умови:

- база нарахування єдиного внеску в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці збільшилась на 20 і більше відсотків у порівнянні з середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік в розрахунку на одну застраховану особу;

- після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці складе не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік;

- кількість застрахованих осіб у звітному місяці не перевищує 200% середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік.

Коефіцієнт щомісячно обчислюється платниками самостійно за наведеною в Законі формулою.

Починаючи з 1 січня  2016 року при нарахуванні заробітної плати чи винагороди за цивільно-правовими договорами ставки єдиного соціального внеску застосовуються із коефіцієнтом 0,6. При цьому роботодавці не зобов’язані будуть виконувати зазначені вище умови.

Роботодавці зобов’язані платити ЄСВ в розмірі, не меншому мінімального внеску, що забезпечує зарахування повного місяця страхового стажу працівникам, навіть за умови нарахування заробітку в розмірі менше мінімального.

Законодавець також посилив адміністративну відповідальність роботодавців та підвищив розмір штрафних санкцій за порушення порядку нарахування ЄСВ та за несплату або несвоєчасну сплату цього внеску. 

І.О. Надоленко – начальник управління ПФУ

в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі

 

Мова

English Ukrainian
.
Баннер
.

Афіша ПК ім. Т.Г.Шевченка:

 

Довідки за тел. 2-16-31.

 

             Проєкт першої леді

               Олени Зеленської

     "Довідник безбар’єрності"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Все відео:

.
.

Ізмаїл у цифрах:

 З 7 по 14 лютого  у м. Ізмаїл народилося 6 малюків -  4 дівчинки та  2 хлопчика 

 

Сейчас 349 гостей онлайн
Просмотры материалов : 18634912

Пошук по сайту

Баннер
Баннер

Для громадян з порушенням слуху

Баннер

Безоплатна правова допомога

Баннер

Головна Пенсійне забезпечення Легальна робота і зарплата — гарантія соціальної захищеності