• Увеличить размер шрифта
  • Размер шрифта по умолчанию
  • Уменьшить размер шрифта

АТОМНА ПРІРВА

E-mail Печать PDF

До  27 – мої річниці Чорнобилю

Щороку, коли наближаємось до чер­гової річниці Чорнобильської катастро­фи, мимоволі виникає ряд запитань: що змінилось у Чорнобилі за пройдешній рік? Що подолали і чого досягли? За 27літ на ці запитання поступово було все менше і менше конкретних відповідей...

  Cлід говорити не про лікві­дацію наслідків аварії на ЧАЕС, а про міні­мізацію. Адже обсяги й специфіка радіо­активного лиха такі, що ліквідація її результатів ні через десятки, ні через сотні років неможлива.

 Серед найскладніших проблем подолання наслідків катастрофи зали­шається справа надійної локалізації об'єкта «Укриття» та сховищ радіоактив­них відходів. Таких сховищ траншейного та поверхневого типу протягом 1986-87 років на території ЗО-кілометрової зони створили понад 800. У зв'язку з аварій­ними темпами, створення сховищ немає точного позначення їх розташування. їхні конструкції не гарантують нині забезпе­чення надійного збереження відходів у межах накопичення, а тому, потребують реконструкції - а це значить, тривалої роботи і чималих затрат. Є необхідність проведення послідовного й ретельного моніторингу усіх можливих сховищ.

Особливо у зв'язку з тим, що на об'єкті «Укриття» постійно утворюються рідкі радіоактивні відходи, що мають у своїй структурі, крім довгоживучих радіонуклі­дів 2351), ще й трансуранові елементи.

Добре пам'ятається, як після спо­рудження 27 років тому об'єкта «Укриття» оптимісти з упевненістю заявляли: та він і 100 років надійно стоя­тиме - в нього ж стільки залізобетону вгепали. Та не так сталось, як гадалось. Вже через кілька років крізь отвори, які існували в будівлі з причин екстремаль­них (і радіаційних, і темпових) умов зве­дення «Саркофага», заструменіли рент­гени з нуклідами...

Врешті-решт Чорнобильську АЕС зупинили. Та від цього проблемність її зовсім не зменшилась. Особливо, щодо головного завдання - перетворення об'єкта «Укриття» на безпечну для навко­лишнього середовища систему. Виходячи з цього завдання, в результаті довгих і не завжди плідних суперечок дійшли нарешті до висновку про необхід­ність зведення нового покриття над ста­рим «Саркофагом» - нового безпечного конфайнменту (НБК). Конфайнмент (з англійської - обмеження, ув'язнення). Згідно із затвердженим уже планом за 180 метрів від об'єкта «Укриття» змон­тують велетенський ангар напівциліндричної форми. 26 квітня 2012 року першу цеглину у цей процес покладено...

Буквально з перших днів після аварії у Чорнобильській зоні вся тодішня непроста робота отримала назву «війна» - без будь-якої алегорії. Та це й не дивно, бо ту справу інакше назвати було неможливо. Історично ми віддали­лись від цієї війни (не дай її, Боже!) не так далеко. Тому, закрити очі й уявити, що може нічого й не було, не виходить. Кажуть, що війна закінчується тоді, коли похований останній на ній загиблий. З Чорнобильською війною навіть і цим крапку не поставиш, це усвідомили не тільки правителі України, але і уряди багатьох країн. В результаті був створено спеціальний міжнародний Чорнобильський  Фонд «Укриття».

Чорнобильський фонд «Укриття» (ЧФУ) був створений Європейським банком реконструкції й розвитку 1997 року. Банк виступає як розпо­рядник коштів Фонду і працює в без­посередньому контакті з Урядом України задля забезпечення ефек­тивної реалізації проекту. Банк укла­дає угоди про гранти з організацією-реципієнтом і виплачує кошти під­рядчикам. Вищим директивним ор­ганом Фонду є Асамблея донорів, до складу якої входять представники 23 країн та Європейської комісії. З мо­менту створення Фонду в 1997 році беззмінним головою Асамблеї є Хане Блікс. Станом на кінець 2010 року загальна сума вкладів, заре­єстрованих Чорнобильським фон­дом «Укриття», становить 864 міль­йони євро.

Вклади ЧФУ

Вкладник

Сума,

 млн. євро

Вкладник

Сума,

млн. євро

Європейське співтовариство

250,0

Австрія

7,5

Сполучені Штати Америки

182,8

Швеція

7,2

Німеччина

60,5

Норвегія

7,0

Сполучене Королівство

53,1

Нідерланди

5,7

Франція

52,5

Кувейт

5,4

Японія

45,7

Іспанія

5,1

Україна

45,0

Данія

5,0

Італія

41,5

Греція

5,0

Канада

34,9

Фінляндія

4,9

Росія

15,3

Бельгія

4,3

Швейцарія

9,3

Польща

2,5

Ірландія

8,0

Люксембург

2,5

 

Нагадаємо, що новий безпечний конфайнмент (термін експлуатації якого - 100 років) - це багатофункціо­нальний комплекс для перетворення об'єкта «Укриття» в екологічно без­печну систему. До його складу вхо­дить основна споруда (включає ароч­ну конструкцію, проліт якої в напрямі північ-південь становить 257,44 м, висота 108,39 м, довжина 150 м, фун­даменти, західну та східну торцеві стіни), необхідні забезпечуючи та допоміжні системи; технологічний корпус, який включає ділянки дезак­тивації, фрагментації й упакування, саншлюзи, майстерні та інші техноло­гічні приміщення, а також допоміжні споруди. НБК у майбутньому дасть можливість здійснити вилучення із зруйнованого четвертого енергоблоку паливовмісних матеріалів, їх кондиціонування для подальшого без­печного зберігання.

Між іншим, НБК, як повідомила керівник інформаційного відділу ДСП «Чорнобильська АЕС» Майя Руденко, є ключовим проектом Плану здійснення заходів на об'єкті «Укриття». Першу партію металоконструкцій, призначених для зве­дення його центрального сегменту, було доставлено в Україну ще в пер­шій половині березня цього року. Конструкції виготовлені на італій­ському заводі «Чимолаі». Усього для будівництва арочної конструкції НБК заплановано в Україну поставити з Італії понад 20000 тонн металоконструкцій. А монтаж Арки розпочато на спеціальній платформі, побудо­ваній для цього в локальній зоні об'єкта «Укриття».

Крім цього, вона зазначила, що згід­но з укладеним контрактом, до жовтня 2015 року на спорудження НБК плану­ється витратити близько 990 млн. євро із урахуванням резервних сум.

Основними вкладниками Чорно­бильського фонду «Укриття», крім України, є Єврокомісія, США, Велико­британія, Німеччина, Російська Феде­рація, Франція, Японія, Італія, Канада, ЄБРР.

Обновлено 22.04.2013 13:34  

Мова

English Ukrainian
.
Баннер
.

Оголошення:

Афіша ПК ім. Т.Г.Шевченка:

 

Довідки за тел. 2-16-31.

 

             Проєкт першої леді

               Олени Зеленської

     "Довідник безбар’єрності"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кампанія «Виходь на світло!»

Дізнайтеся, які зміни у законодавстві України

діють під час воєнного стану

https://cutt.ly/PLqOx4c

www.dsp.gov.ua

www.pratsia.in.ua

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Все відео:

.
.

Ізмаїл у цифрах:

 З 7 по 14 лютого  у м. Ізмаїл народилося 6 малюків -  4 дівчинки та  2 хлопчика 

 

Сейчас 551 гостей онлайн
Просмотры материалов : 20564111

Пошук по сайту

Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Для громадян з порушенням слуху

Баннер

Безоплатна правова допомога

Баннер