ЯК ОРГАНІЗУВАТИ ПОРЯТУНОК ДІТЕЙ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ
(Пам'ятка для батьків і вчителів)
Вогонь- друг людини. Але якщо він потрапить у невмілі руки, то може стати грізним ворогом. Наслідком неправильного та необережного поводження з вогнем, газовими та електроприладами є пожежі. Вони знищують будинки і заводи, хлібні поля і ліси. Під час пожеж гинуть люди.
Першопричиною сумних і трагічних наслідків, особливо з дітьми, є батьківський недогляд, нехтування дорослими правил безпеки, легковажне поводження дітей з вогнем, газом, незнання ними елементарних правил безпечної поведінки.
Батькам, учителям необхідно виховувати у дітей навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками. І щоб неждана мить не стала початком великої біди - потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації.
Ось-ось прийдуть довгоочікувані весняні канікули, у цей час діти значну частину часу будуть проводити у пришкільних або дитячих оздоровчих таборах, установах культури, гуртках, центрах дітей і юнацтва, де відбуватимуться дитячі масові тематичні заходи під керівництвом вихователів, учителів і методистів.
Тому дорослим слід пам'ятати, що за будь-якої ситуації паніка - перший ворог безпеки. Про виникнення пожежі необхідно негайно повідомити за телефоном 101 і, використовуючи первинні засоби пожежогасіння, намагатись її загасити.
Якщо не вдалося загасити пожежу в перші хвилини, то необхідно терміново організувати евакуацію людей. При цьому приміщення, які охопив вогонь, і задимлені місця необхідно проходити швидко, затримавши дихання, захистивши ніс і рот вологою тканиною. У сильно задимлених приміщеннях слід рухатися ділянками з відносно доброю видимістю - поблизу вікон і дверей, притримуватися стінки, а також повзком або пригнувшись: у прилеглому до підлоги просторі чисте повітря зберігається довше.
Але в жодному разі під час евакуації не можна користуватися ліфтом - його в будь-який момент можуть відключити.
Не слід намагатися вийти із зони пожежі сходовими клітками, якщо пожежа сталася на цих поверхах - сильне задимлення призведе в цьому випадку до загибелі людей.
Пошук дітей, які залишилися безпосередньо в зоні пожежі - справа передусім професіоналів. Але якщо доведеться пошук вести до їх прибуття, то варто пам'ятати і виконувати наступні правила.
Рятуючи дітей, не слід забувати про власну безпеку. З цією метою пошук дітей у задимлених приміщеннях здійснюється по двоє: один розшукує, а другий страхує його за допомогою мотузки, перебуваючи в менш небезпечному місці.
Перед тим як увійти в палаюче приміщення, потрібно накритися з головою мокрим покривалом, пальтом, плащем чи шматком цупкої тканини.
Двері в задимлених приміщеннях слід відчиняти обережно, повільно, щоб уникнути спалаху полум'я від швидкого притоку повітря.
Пам'ятайте:маленькі діти від страху найчастіше ховаються під ліжками, диванами, столами, у шафах, коморах, туалетних і ванних кімнатах, в кутки, на поклик незнайомих голосів переважно не відгукуються.
Якщо вдалося відшукати дитину в палаючому приміщенні, слід накинути на неї зволожене простирадло, скатертину чи ковдру, а рот і ніс прикрити мокрою хусткою чи шарфом та негайно вийти із зони вогню, диму.
Якщо на дитині загорівся одяг, передусім треба потерпілого зупинити будь-яким способом: крикнути чи повалити на підлогу. Одяг слід зірвати або погасити: якнайшвидше накинути на неї мокре або сухе покривало, портьєру, шерстяну (не синтетичну) ковдру, будь-яку тканину і притиснути до тіла, щоб припинити доступ повітря і загасити полум'я.
Необхідно стежити, щоб дитина, на якій загорівся одяг, не побігла - вогонь лише посилиться. У жодному випадку не можна гасити одяг за допомогою вогнегасника - може статися хімічний опік.
Якщо неможливо вивести дітей, скориставшись сходовими клітками, то потрібно спробувати опустити дитину через вікно чи балкон, до яких подаються автомобільні підйомники, висувні та приставні драбини. У гіршому випадку, з висоти 2-4-го поверху дітей спускають на землю за допомогою міцної мотузки або зв'язаними по діагоналі простирадлами. Одним кінцем надійно обв'язують дитину, а інший закріплюють до важкого предмета, батареї парового опалення, але не до віконної рами, так як під масою тіла вона може відірватися.
Потім, обмотавши мотузку навколо рук, починають повільно спускати дитину на землю.
Уразі отримання опіку дитиною необхідно надати першу долікарську допомогу:
• обливати місця опіків великою кількістю води (15 хвилин і більше), слід бути обережним, щоб уникнути переохолодження постраждалого;
- зняти всі речі з обпеченої ділянки тіла (одяг, пасок, годинник тощо);
- не можна знімати одяг чи інші речі, що прилипли до обпеченої ділянки;
- шкіру навколо опіків потрібно обробити розчином марганцівки або спиртом;
- слід обгорнути обпечену ділянку свіжою, чистою, гладенькою тканиною;
- ні в якому разі не можна змащувати опік ні жиром, ні спиртом, ні маслом, ні кремом;
- не можна проколювати пухирі;
- якщо опік великий, потрібно покласти дитину на землю, якщо це можливо, підняти і потримати її ноги;
- до приїзду лікаря варто дати будь-який знеболюючий засіб, напоїти теплим чаєм і тепло укрити, слід перевіряти пульс та дихання кожні десять хвилин. При шоку необхідно терміново дати 20 крапель настоянки валеріани.
Шановні батьки і педагогічні працівники! Не залишайте дітей без нагляду! Дбайте про безпеку дітей! Пам'ятайте, що життя наших дітей залежить лише від нас самих!
Матеріал підготував викладач курсів ЦЗ м. Ізмаїл Божемовський С.Д.