• Увеличить размер шрифта
  • Размер шрифта по умолчанию
  • Уменьшить размер шрифта
Головна Цивільна оборона ПАДАЄ, ПАДАЄ, ПАДАЄ ЛИСТЯ ...

ПАДАЄ, ПАДАЄ, ПАДАЄ ЛИСТЯ ...

E-mail Печать PDF

Восени по всій Україні прийнято спалювати опале листя, суху траву й бадилля. В пік весня­ного й осіннього палів повітря в містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворю­вання дихальних шляхів. Чи є така звичка тисяч ук­раїнців нормою? Якої шкоди завдається спалюван­ням рослинних залишків людям і довкіллю? Що ро­бити з опалим листям?

Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?

Шкода від спалювання листя і сухої трави бага­толика і надзвичайно велика. На превеликий жаль, українці рідко      надають цьому значення. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря  

вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі ме­тали і низка канцерогенних сполук. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що зда­тен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини -одні з найотруйніших для людини речовини.

На присадибних ділянках рослини нерідко окроплюють пестицидами, які також вивільняють­ся у повітря при згорянні листя чи трави. Найбіль­ше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно кропимо від колорадського жука. Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери.

При згорянні, скажімо, поліетиленового паке­та, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для лю­дини. Саме вони, як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тлін­ня пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні.

При горінні гуми, окрім згаданого, утворю­ються канцерогенна сажа й оксиди сірки, що викли­кають респіраторні захворювання. Постійно по­дразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікро­бам. Особливо погано тим, хто страждає на брон­хіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера.

Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди, фарби, що містять свинець.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей - дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на їх організми особли­во небезпечний.

Окрім безпосередньої загрози людському здо­ров'ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз: у сухому листі згорають зимуючі корисні комахи, такі, як сонечка. їх здобич - попе­лиці, лишаються зимувати в стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени, ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.

Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигора­ють рослинні залишки, гинуть грунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утво­рюваних при горінні важких металів.

За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертают-ся у ґрунт. При згорянні ж утворюється зола. Незва­жаючи на загальноприйняту думку, зола - дуже пога­не добриво і, таким чином, спалювання листя щоро­ку призводить до все більшого збіднення ґрунту.

На природних ділянках і газонах вогонь зни­щує насіння і коріння трав'янистих рослин, пошко­джує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.

Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення у 2-4 рази промерзання ґрунту.

При спалюванні трави на присадибних ділян­ках або стерні на фермерських полях виникає за­гроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, у свою чергу, до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме зі спалю­вання стерні на полях починається більшість сте­пових пожеж.

Також існує загроза лісових пожеж і загорян­ня житлових будинків.

Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропе­редач, постає нова загроза. Дим з вогнем є напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за со­бою руйнівні наслідки для цілих населених пунк­тів, промисловості, регіонів.

Дим від вогнищ у туманні дні може утворюва­ти смог і надовго зависати у повітрі. В цьому випад­ку погіршується видимість на дорогах, що призво­дить до збільшення кількості ДТП, аварій. Окрім то­го, потрапляючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров'я людини

.Що ж робити з опалим листям?  Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування


Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук

 Щорічне прибирання листя в парках призводить за 20 років до 50 %-го зниження приросту деревини. Те саме відбувається і на присадибних ділянках, у садах.

Для компостування листя складають у купи шириною 2 м і висотою до 1,7 м. В основу купи

вкладають до 25 см шар землі. Кожен з шарів листя не має перевищувати 30 см. На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові рештки. Кожен з шарів присипають землею. Протягом літа компост 2-3 рази перелопачують. Компост вважається гото­вим, якщо перетворився на однорідну темну роз-сипчасту масу. При літній закладці компост дозріває за 2-3 місяці, при осінній - за 6-8. Ана­логічно компостування можна проводити у тран­шеях глибиною до 1 м і шириною 1,5 м.

Траншейне компостування більш зручне, тому що при ньому компост рівномірно зволожується і не пересихає. Використовувати компост у якості до­брива можна вже через рік після закладки. Його ко­рисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Ко­рисне використання компосту в якості прикорене­вої підкормки дерев і кущів.

Підготував: Завідувач Курсів ЦЗ

Юревич М.П.

 

Мова

English Russian Ukrainian
.
Баннер
.

Афіша ПК ім. Т.Г.Шевченка:

 

Довідки за тел. 2-16-31.

 

             Проєкт першої леді

Олени Зеленської "Безбар'єрність"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Все відео:

.
.

Ізмаїл у цифрах:

 З 4 по 11 жовтня у м. Ізмаїл народилося 15 малюків -  7 дівчинок (з них одна двійня) та  8 хлопчиків 

 

Сейчас 229 гостей онлайн
Просмотры материалов : 13915665

Пошук по сайту

Баннер
Баннер

Для громадян з порушенням слуху

Баннер

Безоплатна правова допомога

Баннер

Головна Цивільна оборона ПАДАЄ, ПАДАЄ, ПАДАЄ ЛИСТЯ ...